Codzienna praktyka wdzięczności

Codzienna praktyka wdzięczności

Zaaferowani codziennością często nie dostrzegamy tego, za co możemy być wdzięczni, ponieważ mamy przeświadczenie, że muszą to być rzeczy wielkie, wręcz spektakularne. Jednakże docenianie najmniejszych drobiazgów takich jak posiłek, piękna pogoda, chwila z bliską osobą sprawia, że zaczynamy doceniać to, co mamy, i zauważamy, jak wiele pięknych momentów umykało naszej uwadze.

Harvardzkie badania wykazały, że bycie wdzięcznym może być utożsamiane z poczuciem szczęścia i spełnienia życiowego. Osoby, które są wdzięczne, lepiej sypiają, mają znacznie wyższy poziom empatii.

Według badań ludzie, którzy potrafią docenić to co posiadają, mają lepszy humor, rzadziej dotyka ich depresja, a także są bardziej zaangażowani w długoletnie przyjaźnie. 

Praktykę wdzięczności można zacząć od małych kroków. Poświęcenie kilku minut rano oraz kilka wieczorem jest najprostszą metodą i nie wymaga od Ciebie żadnego poświęcenia. Na początku może Ci się wydawać "co może zdziałać kilka minut?". Otóż poświęcanie regularnie kilku minut dziennie przyniesie bardzo efektywne rezultaty. 

Zaraz po przebudzeniu chwyć za długopis i dziennik The Five Minute Journal i zapisz trzy rzeczy, które przychodzą Ci od razu do głowy za które jesteś wdzięczna/wdzięczny. Następnie kładąc się spać zapisz trzy podpunkty, za które jesteś wdzięczna/wdzięczny, które wydarzyły się danego dnia. 

Dzięki temu prostemu ćwiczeniu, zaczniesz i zakończysz dzień w pozytywnym nastroju, przepełniony wdzięcznością i pozytywnymi emocjami. Uwierz mi na słowo, z każdym dniem staniesz się szczęśliwsza/szczęśliwszy. Nawet kiepska pogoda nie będzie w stanie wpłynąć na Twój dobry nastrój. 

Gorąco zachęcam Cię do spróbowania i czekam na Twoją opinię :) 

Powrót do blogu

Zostaw komentarz